Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Wpis:  Klimatyzacja w termoregulacji organizmu człowieka

Data dodania: 2018-08-09
wyślij wiadomość

Wraz z globalnym ociepleniem klimatu coraz częściej odnotywane są rekordowe temperatury powietrza w różnych częściach świata. Strefy klimatyczne nie są ustalone raz na zawsze, a w wyniku zmian klimatu ulegają one przesunięciu. Nie tak dawno skrajnie wysoka temperatura powietrza w Indiach, dochodząca do 49 stopni Celsjusza w cieniu, zabiła ponad 2,3 tys. ludzi. Naukowcy podają, że była to jedna z pięciu najtragiczniejszych i najbardziej śmiertelnych fal upałów w historii. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej.

Zabójcze fale

W 1995 roku w samym tylko Chicago (USA) upał pozbawił życia ponad 700 mieszkańców. W 2003 roku, fala upałów zabiła w Europie blisko 70 tys. osób. W 2010 roku w Moskwie z powodu wysokich temperatur śmierć poniosło 10 tys. ludzi. Takich przypadków i anomalii temperaturowych w ostatnich latach można by mnożyć w nieskończoność. Według badań, od 1980 roku odnotowano ponad 780 przypadków śmiercionośnych fal upału na całym świecie oraz blisko 1950 udokumentowanych przypadków miast i regionów, w których fale upałów powiązano ze zgonami.

Według naukowców, nawet, jeżeli przestaniemy wpompowywać do atmosfery niewyobrażalne ilości gazów cieplarnianych (tylko w 2016 roku było to w sumie 40 mld ton CO2), to i tak pod koniec tego wieku śmiertelnymi upałami będzie zagrożona blisko połowa populacji ludzkiej na Ziemi, a w 2100 roku na niebezpieczeństwo narażonych będzie już grubo ponad 2/3 ludzkości.

Klimatyzacja niezbędna w termoregulacji organizmu człowieka

Temperatura jest jednym z podstawowych czynników istotnie wpływających na zdrowie oraz samopoczucie człowieka. Niektóre osoby zupełnie nie radzą sobie z nadmierną ilością ciepła, co prowadzi do przegrzania ich organizmu, a w efekcie do częstych omdleń, udarów mózgu, skurczów mięśni, a nawet zawałów. Pomimo tego, że człowiek to organizm stałocieplny, potrzebuje odpowiedniego regulatora temperatury swojego ciała. Gdy wewnętrznych mechanizm termoregulacyjny zawodzi, niezbędne są zewnętrzne systemy normujące temperaturę.

Przed wysokimi temperaturami najczęściej chronimy się we własnych domach. Organizm każdego z nas jest inny, a więc niezbędne jest odpowiednie urządzenie, pozwalające na skuteczną regulację temperatury w pomieszczeniach właściwie dopasowaną do potrzeb każdego użytkownika. Takim urządzeniem jest bez wątpienia klimatyzacja, która umożliwia szybką i efektywną zmianę parametrów powietrza w zależności od pory dnia, aktywności użytkowników czy też przeznaczenia danego pomieszczenia.

Systemy klimatyzacji to obecnie najlepsze i najefektywniejsze urządzenia pozwalające skutecznie i bezpiecznie przetrwać nawet największe fale upałów nie tylko w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, ale także w hotelach, biurach, sklepach oraz w obiektach użyteczności publicznej. Zaawansowane systemy klimatyzacji posiadają obecnie 4-kierunkowy rozbudowany układ ochrony nawiewanego powietrza https://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/artykuly/lg-deluxe-sirius-rewelacyjny-klimatyzator-od-lg,30.html, który pozwala precyzyjnie określić kierunek wydmuchiwanego powietrza. Wykorzystywana technologia inwerterowa gwarantuje niskie koszty eksploatacyjne przy szybszym i wydajniejszym schładzaniu pomieszczeń.

Betonowa dżungla

Na udar cieplny bardzo często narażeni są przede wszystkim ludzie przebywający w pomieszczeniach nieklimatyzowanych. Organizm ludzki może normalnie funkcjonować jedynie w pewnym przedziale temperaturowym około 37 stopni Celsjusza. Jeżeli dodatkowo wysoka temperatura występuje wraz z dużą wilgotnością powietrza, wówczas może dojść do niebezpiecznego podniesienia ciepłoty ciała u człowieka, która prowadzi do poważnych chorób oraz czasowego uszkodzenia ważnych narządów ciała, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Szczególnie narażone na niebezpieczny wzrost temperatury są duże aglomeracje miejskie. Czarny asfalt oraz wszechobecne budynki bardzo dobrze pochłaniają ciepło. W metropoliach znajdują się liczne źródła ciepła, a także występuje nawet 3-krotnie wyższe stężenie CO2. Do tego dochodzie brak chłodzącego parowania wynikający z występowania niewielkich powierzchni gruntu oraz zieleni. Może to prowadzić nawet do pojawiania się tzw. bryzy miejskiej, w wyniku której nagrzewające się w mieście powietrze wędruje do góry, opada poza aglomeracją, po czym ponownie do niej wraca. Pamiętajmy, że temperatura w miastach jest najczęściej wyższa o kilka stopni Celsjusza niż ta występująca na terenach niezabudowanych.

Wpis:  Sposoby odzyskiwania czynnika chłodniczego

Data dodania: 2018-07-19
wyślij wiadomość

Europejska norma ISO 11650R, podaje termin odzysku (ang. recovery), jako operację ściągania czynnika chłodniczego m.in. z eksploatowanych, naprawianych lub też złomowanych urządzeń klimatyzacyjnych. Istnieje kilka podstawowych metod przeprowadzenia procesu odzysku czynnika chłodniczego z instalacji bez konieczności zmiany jego stanu skupienia.

Podstawowe metody odzysku czynnika

Odzysk czynnika chłodniczego przeprowadza się zazwyczaj z wykorzystaniem sprężarki instalacji chłodniczej lub stacji odzysku. Można tego dokonać, stosując kilka podstawowych metod.

Po pierwsze - metoda parowa. Jest ona jedną z najpopularniejszych metod odzyskiwania czynnika chłodniczego. Dzięki niej całą operację można przeprowadzić praktycznie z każdej instalacji chłodniczej oraz z wykorzystaniem dowolnej stacji odzysku. Metoda parowa umożliwia odzyskanie czynnika chłodniczego, który jest w minimalnym stopniu zanieczyszczony. Jej wadą jest bez wątpienia bardzo mała wydajność i czasochłonność, głównie ze względu na konieczność odparowania z instalacji całości czynnika chłodniczego.

Po drugie - metoda cieczowo-parowa. Jest ona przeważnie wykorzystywana przy większych systemach posiadających zbiorniki cieczy czynnika z dostępem do instalacji po stronie cieczowej. Metoda cieczowo-parowa polega także na doprowadzeniu czynnika trafiającego do sprężarki w stacji odzysku do postaci parowej. Dokonuje się tego za pomocą wcześniejszego doprowadzenia czynnika chłodniczego do wrzenia. Metoda cieczowo-parowa to bardzo wydajny proces w porównaniu z metodą parową.

Po trzecie - metoda zespolona „push-pull”. Tego rodzaju metoda jest przeważnie stosowana w dużych instalacjach. Zasada działania tej metody polega na przetaczaniu ciekłego czynnika chłodniczego. W stosowaniu metody zespolonej niezbędne jest wykonanie dostępu do instalacji po stronie cieczy oraz pary, a także konieczne jest użycie specjalnych butli dwuzaworowych. Wadą metody zespolonej jest brak możliwości całkowitego usunięcia czynnika chłodniczego z instalacji oraz to, że odzyskany czynnik zawiera w pewnym stopniu zanieczyszczenia pochodzące 

Odpowiednie narzędzia do odzysku czynnika

Ściągnięty w jeden z podstawowych sposobów czynnik chłodniczy należy następnie wtłoczyć do specjalnej do tego przeznaczonej butli. Potrzebny do tego będzie specjalistyczny sprzęt pomocniczy, który pozwala na uzyskanie dostępu do odpowiednich przewodów instalacji. Pomaga również w podłączeniu butli oraz stacji odzysku, a także umożliwia całkowite opróżnienie samej stacji odzysku.


Wpis:  Zmiany w ustawie o F-gazach

Data dodania: 2018-06-20
wyślij wiadomość

Znowelizowano ustawę F-gazową, która dostosowuje polskie prawo w tym zakresie do przepisów unijnych, a więc Rozporządzenia 517/2014. Zmiany w przepisach dotyczą również obowiązków związanych z prowadzeniem Kart Urządzeń przedkładanych w Centralnym Rejestrze Operatorów. Większość zmian obowiązuje od lutego 2018 roku. Co dokładnie się zmieniło?

Kontrola absolutna

Dotychczasowe przepisy zawarte w ustawie dotyczą przede wszystkim ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery za pomocą kontroli ich wykorzystywania oraz ich dystrybucji. Unijna ustawa o F-gazach nałożyła na operatorów urządzeń klimatyzacyjnych, chłodniczych czy też pomp ciepła, które posiadają co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych, czynników fluorowanych gazów cieplarnianych lub systemów zawierających rozpuszczalniki bazujące na F-gazach obowiązek zgłoszenia takich układów w Centralnym Rejestrze Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej. W takim Rejestrze można się znaleźć jedynie po wcześniejszej rejestracji.

Elektroniczna karta

Dane gromadzone w rejestrze mają postać dokumentów elektronicznych, a więc jako Karta Urządzenia lub Karta Systemu Ochrony Przeciwpożarowej. Na mocy przepisów ustawy stworzono Bazę Danych Sprawozdań, do której każdy, kto wykorzystuje F-gazy lub SZWO podczas procesów produkcji, instalacji, serwisowania lub konserwacji systemów klimatyzacji lub różnych układów przeciwpożarowych musi wprowadzić w formie elektronicznej dane odnośnie szeroko pojętego użytkowania tego rodzaju substancji. Te same obowiązki dotyczą również osoby przewożące lub wywożące z terenu Polski F-gazy lub SZWO, a także urządzenia zawierające tego rodzaju substancje.

Nowe definicje

Wraz ze zmianami w ustawie na nowo zdefiniowano produkty lub urządzenia zawierające fluorowane gazy cieplarniane (HFC) lub substancje zubożające warstwę ozonową. Definicja określa produkt lub urządzenie, które nie może funkcjonować bez HFC lub substancji zubożających warstwę ozonową i nie może być stosowane do ich produkcji, przetwarzania, regeneracji lub niszczenia. Zdefiniowano również na nowo aspekt fluorowanych gazów cieplarnianych oraz wprowadzona została nowa definicja pozostałych cieplarnianych gazów fluorowanych.

Zmianom poddano również częstotliwość kontroli szczelności odnośnie limitu napełnienia substancjami fluorowanymi urządzeń, które determinują częstotliwość wykonania tego rodzaju sprawdzenia, i które będą wyrażane w ekwiwalencie CO2. Do czasu wprowadzenia zmian robiono to w oparciu o kilogramy. Definiowano to na zasadzie – tona ekwiwalentu CO2 jako iloczyn masy gazów cieplarnianych w tonach metrycznych oraz ich współczynnik ocieplenia globalnego, w skrócie GWP.

Terminy

Według nowej ustawy, Karta Systemu Ochrony Przeciwpożarowej powinna zostać sporządzona zaraz po nabyciu urządzenia zawierającego w sobie co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub nie mniej niż 5 ton ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych. Dotychczasowy termin sporządzenia karty wynosił 10 dni. Obecnie, po zmianach legislacyjnych, okres ten uległ wydłużeniu do 15 dni roboczych. Według nowych zmian, baza danych ma zostać również dostosowana pod kątem legislacji przepisów w przeciągu maksymalnie pół roku od wejścia w życie projektu ustawy.



Wpis:  Czy klimatyzacja szkodzi?

Data dodania: 2018-06-20
wyślij wiadomość

Okres letni to najczęściej czas nieznośnych upałów, podczas których w wielu miejscach pracy oraz gospodarstwach domowych trudno jest wytrzymać w pomieszczeniach zamkniętych. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem przez wielu pracodawców oraz użytkowników prywatnych, które ułatwia przetrwanie wysokich, letnich temperatur, jest klimatyzacja. Jednak pojawiają się głosy, że klimatyzacja szkodzi. Czy to rzeczywiście prawda?

Potrzeba matką wynalazku

W 1902 roku upał panujący w Nowym Jorku niemal nie doprowadził do zamknięcia drukarni Sackett-Wilhelms, w której papier nie wytrzymywał wysokiej temperatury. Na szczęście, 25-letni wówczas inżynier – Willis Carrier, skonstruował pierwsze urządzenie umożliwiające monitorowanie temperatury w pomieszczeniach zamkniętych oraz wilgotności panującego tam powietrza. Carrier zainteresował się problematyką związaną z chłodzeniem powietrza w pomieszczeniach, z tego też powodu rozpoczął precyzyjne i żmudne badania nad obliczeniami koniecznymi do projektowania wentylatorów nadmuchowych do kotłów. Z czasem wyniki jego badań okazały się przełomowymi i doprowadziły do powstania nowoczesnej klimatyzacji. To rozwiązanie zmieniło na zawsze możliwości chłodzenia wnętrz komercyjnych oraz prywatnych. Od tego momentu klimatyzacja zaczęła być standardem m.in. w kawiarniach, kinach, salonach meblowych czy też biurowcach.

Nieuzasadnione obawy

Początkowo lekarze spodziewali się istnej pandemii spowodowanej szokiem termicznym wywołanym przez stosowanie klimatyzacji w pomieszczeniach zamkniętych. Zakładano, że zbyt duże wahania temperatury związane ze zmianą środowiska nagrzanego na zbytnio wychłodzone za sprawą klimatyzacji może mieć wpływ na wzrost zgonów przede wszystkim u dzieci, osób starszych, ludzi zmagających się z nadciśnieniem, problemami kardiologicznymi oraz nadwagą, jednak żaden z tych czarnych scenariuszy nie potwierdził się.

Rozsądnie z klimatyzacją

Aby klimatyzacja działała sprawnie oraz była bezpieczna dla jej użytkowników, powinna być właściwie zaprogramowana oraz przede wszystkim systematycznie serwisowana. Najczęstsze problemy z klimatyzacją wynikają z niewłaściwego korzystania z systemu, a nie ze specyfiki działania klimatyzacji. Niestety, błędy związane z późniejszym funkcjonowaniem urządzenia pojawiają się już na etapie montażu klimatyzacji. Niejednokrotnie zdarza się, że urządzenie zostaje umieszczone w takiej pozycji, że struga zimnego powietrza z jednostki wewnętrznej jest bezpośrednio skierowana na miejsca, w których zazwyczaj przebywają ludzie. Jest to zasadniczy błąd, ponieważ schłodzone powietrze powinno najpierw mieć możliwość wymieszania się z cieplejszym powietrzem znajdującym się w pomieszczeniu.

Należy pamiętać również o odpowiednim ustawieniu zadanej temperatury w klimatyzacji. Organizm człowieka nie jest z reguły przystosowany do gwałtownych i ekstremalnych zmian temperatury. Różnica temperatur pomiędzy powietrzem zewnętrznym, a tym znajdującym się wewnątrz pomieszczenia nie powinna być większa niż 4-5 stopni Celsjusza. Oczywiście, nie można zapominać o systematycznych przeglądach co najmniej dwa razy do roku. Ważna jest również odpowiednia wentylacja w pomieszczeniach zamkniętych. Dobrym rozwiązaniem może być na przykład system klimatyzacji zintegrowany z wentylacją.

Oszczędność nie popłaca

To, czy klimatyzacja nam szkodzi zależy wyłącznie od nas oraz od tego, jak z niej korzystamy. Niestety, kultura korzystania z klimatyzacji w Polsce jest nadal niska. Klimatyzacja jest bez wątpienia bezpieczna, o ile nie oszczędza się na jej serwisowaniu.



Wpis:  Kolejna Akademia Klimatyzacji LG już otwarta

Data dodania: 2017-11-09
wyślij wiadomość

Dotychczas działają w Polsce trzy profesjonalne Akademie Klimatyzacji LG. 13 października br. została uroczyście otwarta czwarta placówka tego typu, tym razem w Katowicach.

Akademia Klimatyzacji LG to międzynarodowy projekt skierowany przede wszystkim do specjalistów z branży HVACR (dystrybutorów, handlowców, projektantów, instalatorów, serwisantów). Głównym celem tego przedsięwzięcia jest podnoszenie kwalifikacji profesjonalistów sektora klimatyzacyjno-grzewczego w ramach cyklicznych szkoleń oraz spotkań. Do tej pory placówki Akademii Klimatyzacji LG działają z rozmachem w Warszawie, Wrocławiu oraz Gdyni. Do tego grona dołączyła nowa Akademia zlokalizowana w Katowicach.

Nowo otwarta placówka wraz z biurem regionalnym LG w Katowicach to najnowocześniejsze centrum szkoleniowe, w którym przekazywana będzie wiedza o najnowszych systemach klimatyzacji LG zarówno pod kątem merytorycznym, jak i praktycznym.

Akademia w Katowicach, podobnie jak trzy pozostałe placówki, oferuje w pełni wyposażone sale wykładowe oraz sale przeznaczone do zajęć praktycznych, w których znajdują się wszystkie najważniejsze modele klimatyzatorów, systemów klimatyzacji, pomp ciepła oraz modułów grzewczych LG. Stworzona została również specjalna strefa V-net, w której znajdują się wszystkie sterowniki centralne, bramki BMS, podzielniki energii oraz sterowniki indywidualne od LG.

Wiedza zdobyta podczas zajęć jest wzbogacana o profesjonalne szkolenia montażowo-serwisowe. Nowe kwalifikacje zdobyte podczas szkoleń zostają potwierdzone odpowiednimi certyfikatami.

Zapraszamy wszystkich specjalistów z branży HVACR zainteresowanych szkoleniami w jednej z Akademii Klimatyzacji LG do kontaktu oraz do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat szkoleń:

https://www.strefaklimatyzacji.pl/akademia/

https://www.strefaklimatyzacji.pl/aktualnosci1/lg-otwiera-czwarta-akademie-klimatyzacji-w-polsce,72.html

strefaklimatyzacji
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 134442
Komentarzy: 21
Obserwują: 10
On-line: 9
Wpisów: 70 Artykułów: 44 Galeria zdjęć: 219
o nas
Karol Fornalczyk - AC Technical Filed Engineer, absolwent Politechniki Wrocławskiej (2011r.), Wydziału Inżynierii Środowiska, kierunek: Inżynieria Środowiska, specjalność: Klimatyzacja Ogrzewnictwo i Instalacje Sanitarne, uzupełniające studia magisterskie oraz ...
o firmie
LG Electronics Air Conditioning Company jest jednym z największych dostawców na światowym rynku systemów klimatyzacji dla Klientów indywidualnych oraz komercyjnych. LG Electronics oferuje gotowe rozwiązania z zakresu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), a ...
ARCHIWUM WPISÓW
2018 sierpień
2018 lipiec
2018 czerwiec
2018 maj
2018 kwiecień
2017 listopad
2017 październik
2017 wrzesień
2017 sierpień
2017 lipiec
2017 czerwiec
2017 maj
2017 kwiecień
2017 marzec
2017 styczeń
2016 grudzień
2016 listopad
2016 październik
2016 sierpień
2016 lipiec
2016 czerwiec
2016 maj
2016 kwiecień
2016 marzec
2015 grudzień
2015 październik
2015 wrzesień
2015 sierpień
2015 lipiec
2015 maj
2015 marzec
2014 grudzień
2014 listopad
2014 październik
2014 wrzesień
2014 sierpień
2014 lipiec
2014 maj
2014 kwiecień
2014 marzec

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu :
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 433
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń