Artykuł: Przegląd i czyszczenie klimatyzacji cz. III
Z reguły schemat czynności związanych z przeglądem jednostek zewnętrznych wygląda w ten sam sposób, niezależnie od wielkości i typu urządzenia. Natomiast w przypadku jednostek wewnętrznych należy pamiętać, że mamy cały typoszereg urządzeń np. ścienne, przypodłogowe, podstropowe, kasetonowe i kanałowe. Co prawda elementy, takie jak wentylator, filtry oraz wymiennik ciepła występują w każdej z nich, jednak różnią się budową oraz sposobem montażu i wykonania.
Można powiedzieć, że łatwiejszy jest przegląd jednostek ściennych i podstropowych, gdyż w ich przypadku po odkręceniu kilku śrubek mamy łatwy dostęp do wszystkich elementów urządzenia, jednak niezależnie od typu jednostki wszystkie prace powinniśmy wykonywać z należytą starannością.
Ogólny schemat prac związanych z przeglądem jednostki wewnętrznej wygląda w następujący sposób:
1. włączamy jednostkę i dokonujemy kontroli poszczególnych trybów pracy, jeżeli nie ma żadnych zastrzeżeń, po wyłączeniu urządzenia i zdjęciu zasilania, przechodzimy do następnego punktu.
2. czyszczenie filtrów – w zależności od rodzaju, filtry elektrostatyczne wielokrotnego użycia, powleczone cienką plastikową siatką, możemy myć łagodnymi środkami na bazie detergentów z dodatkiem środków bakteriobójczych, a następnie spłukać pod bieżącą wodą i dokładnie wysuszyć, natomiast pozostałe należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia klimatyzacyjnego.
3. czyszczenie wymiennika ciepła – zaczynamy od spryskania górnej części, a następnie powoli, centymetr po centymetrze spłukujemy wymiennik detergentem, aż po sam dół. Zastosowany środek chemiczny natychmiastowo eliminuje wszystkie wirusy i grzyby zgromadzone na powierzchni wymiennika i spływa do tacki skroplin.
4. czyszczenie tacy skroplin – niekiedy w zależności od modelu (np. jednostki kasetonowe), lub od stopnia zabrudzenia tacy, konieczny jest jej demontaż, ażeby ją dokładnie umyć, montując ponownie tacę można w niej zostawić specjalną kostkę bakteriobójczą, która rozpuszczając się w wodzie emituje substancje grzybobójcze.
5. czyszczenie wentylatora – pamiętajmy aby do czyszczenia wentylatora nie używać środków chemicznych, które mogłyby spowodować jego uszkodzenie w wyniku reakcji z materiałem z jakiego został wykonany, ponadto w zależności od środowiska pracy urządzenia, może się zdarzyć, iż wentylator nie będzie wymagał czyszczenia, jednak w miejscach o dużym zapyleniu, zleca się jego każdorazowe mycie podczas przeglądów.
6. na koniec - składamy całe urządzenie i po sprawdzeniu drożność instalacji skroplin, zwracając uwagę na estetykę wykonanych prac, możemy je włączyć ponownie, aby sprawdzić czy wszystkie funkcje działają prawidłowo.
Podsumowując, z reguły o klimatyzacji przypominamy sobie latem, kiedy na zewnątrz panuje już upał, wtedy sięgamy po pilota i chcemy aby wszystko działało jak należy. Jednak bez dokonania minimum dwóch przeglądów w ciągu roku (o ile producent urządzenia nie wymaga częstszych wizyt), niepotrzebnie stwarzamy zagrożenie dla naszego zdrowia. Całkowity czas przeglądu trwa niecałą godzinę, a niektóre czynności ( np. czyszczenie filtrów ) użytkownik może wykonać osobiście, dlatego pamiętajmy o dokonywaniu regularnych przeglądów, gdyż nie zajmuje to wiele czasu, a pozwoli nam dłużej cieszyć się przyjemnym chłodem w upalne dni.