Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Artykuł:  Ile naprawdę kosztuje klimatyzacja?

Data dodania: 2018-04-11
wyślij wiadomość

Wzrastające temperatury i zbliżające się wielkimi krokami lato sprawia, że wielu ludzi zastanawia się nad montażem klimatyzacji w swoich domach lub miejscach pracy. Jedną z najistotniejszych kwestii branych pod uwagę przy jej wyborze jest cena. Sprawdzamy, jakie są rzeczywiste koszty instalacji i użytkowania sprzętu chłodzącego. 

Zakup klimatyzatora

Wybór odpowiedniej klimatyzacji to pierwszy krok ku stworzeniu komfortowych warunków w domu lub miejscu pracy. Ile kosztuje dobrej jakości sprzęt chłodzący? Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Ostateczna cena zależna jest od mocy urządzenia, jego klasy energetycznej oraz zastosowanych technologii.

Dla przykładu model o mocy 2,5 kW zupełnie wystarczy do ochłodzenia pomieszczenia o metrażu do 30 m² i kosztuje około 3000 zł.  Jeżeli dysponujemy większą powierzchnią użytkową, warto wybrać solidniejszą jednostkę. Ta o mocy 5 kW to koszt wynoszący około 5000 zł.

Koszt montażu

Wybór odpowiedniego sprzętu to pierwszy krok, kolejnym będzie jego montaż. Ten powinien być wykonany przez profesjonalnego pracownika serwisu klimatyzacyjnego. Powodowane jest to kilkoma względami. Po pierwsze nasze nowe urządzenie zawiera różne substancje, które mogą być szkodliwe dla ludzi i wymagają odpowiedniego obchodzenia się z nimi. Drugą przyczyną jest wymagana wiedza i doświadczenie. Klimatyzacja musi zostać odpowiednio zamontowana, pod uwagę podczas wyboru docelowego miejsca należy brać zarówno kubaturę pomieszczenia, jak i jego rozkład. Tylko prawdziwy profesjonalista będzie w stanie podołać temu zadaniu, zapewniając poprawne działanie nabytku przez cały rok.

Choć ostateczny koszt montażu instalacji jest zależny od wielu czynników, takich jak konieczność integracji z innymi systemami chłodzenia, lokalizacja, rodzaj posiadanego sprzętu to można podać jego przybliżone wartości. Nowi właściciele muszą liczyć się z wydatkiem wynoszącym ok. 1000 zł. Szacowana cena może jednak znacząco wzrosnąć. Stanie się tak w przypadku konieczności wykorzystania profesjonalnych narzędzi czy instalacji w miejscach, do których dostęp jest mocno utrudniony.

Koszt użytkowania

Zakup i montaż urządzenia to jednorazowy wydatek, który może obciążyć kieszeń właściciela. Nie należy jednak na nich oszczędzać. Wybór odpowiedniego urządzenia i jego solidne założenie zapewni długotrwałe, wydajne działanie, gwarantujące komfort przebywania w pomieszczeniach domowych bądź biurowych.

Ponadto do całości opłat należy doliczyć także te ponoszone w wyniku bieżącej eksploatacji. Będą to głównie koszty zużycia prądu i serwisowania. Duże znaczenie w tym przypadku będzie miał czas działania klimatyzacji i jej wydajność. Szczególnie warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną wybranego sprzętu. Wszystkie konieczne informacje producent powinien umieścić na jego etykiecie.

Ile więc ostatecznie wyniesie wartość zużytego prądu? Bardzo łatwo to sprawdzić ponieważ obecne przepisy Europejskie wymagaj podania średniorocznego zużycia energii elektrycznej dla pracy w trybie chłodzenia i ogrzewania. Oczywiście będzie to wartość założona dla określonych warunków pogodowych jednak daje ona pewien poziom odniesienia. I tak dla klimatyzatora 2,5 kW roczny koszt eksploatacji oscyluje w granicach 100 PLN*. Czy jest to dużo? Niekoniecznie. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty zdrowotne i korzyści płynące z przebywania w komfortowej temperaturze, kwota wydaje się niezbyt wygórowana. Można oczywiście ją zmniejszyć. W tym celu należy przede wszystkim postawić na wydajny sprzęt o wysokiej jakości. LG posiada w swojej ofercie zróżnicowane modele, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.

*Wszystkie podane kwoty są orientacyjne. Rzeczywiste zużycie prądu zależy od wielu czynników – czasu działania klimatyzacji, kubatury pomieszczenia czy jego rozmieszczenia.

Artykuł:  Bezpieczna utylizacja klimatyzatorów

Data dodania: 2018-04-11
wyślij wiadomość

Rosnąca zamożność i wzrost średniej rocznej temperatury powietrza sprawiają, że liczba klimatyzacji montowanych w przedsiębiorstwach i prywatnych domach wciąż rośnie. Według szacunków Polacy w ciągu ostatnich trzech lat nabyli nawet 86 tys. urządzeń tego typu, z których większość (60%) stanowią te przenośne. Rosnąca popularność klimatyzatorów sprawia, że naglącą kwestią staje się odpowiedni recykling. Urządzenie może ulec awarii lub zostać wymienione na nowy, bardziej dopasowany do indywidualnych potrzeb model. Co zrobić ze starym, nieużywanym już sprzętem? Sposób jego utylizacji regulują odpowiednie przepisy prawa. 


Utylizacja klimatyzatora w świetle prawa

Klimatyzacja zaliczana jest do urządzeń elektrycznych i elektronicznych, które na mocy dyrektywy Unii Europejskiej z 2003 roku zostały objęte obowiązkiem utylizacji. Konieczność poddania sprzętu recyklingowi ponadto określają przepisy polskiego prawa, między innymi:

1. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. O odpadach,

2. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. O zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, Dz. U. z 2005 r. Nr 180, poz. 1495,

3. Nowelizacja Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. O zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, Dz. U. z 2005 r., Nr 180, poz. 1495, z 2008 r. Nr 223, poz. 1464, z 2009 r. Nr 79, poz. 666, Nr 215, poz. 1664.

Konkretne paragrafy ściśle określają kroki postępowania w wypadku konieczności usunięcia z domu lub przedsiębiorstwa zużytego sprzętu. Brak poszanowania przepisów zagrożone jest wysoką karą pieniężną sięgającą nawet 5000 zł. Już sama groźba konsekwencji finansowych wraz z koniecznością zadbania o środowisko naturalne sprawiają, że do zagadnienia należy przyłożyć odpowiednią wagę.

Demontaż klimatyzatora

Nasza klimatyzacja uległa awarii? A może pora wymienić ją na nowszy model? Niezależnie od powodów, zmianę należy rozpocząć od demontażu dotąd używanego sprzętu. Warto pamiętać, że klimatyzacja to złożone urządzenie zawierające różnego rodzaju substancje, które w wyniku nieumiejętnego obchodzenia się mogą być groźne dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Choćby z tego powodu demontaż warto pozostawić profesjonalistom. Nigdy nie należy próbować samodzielnie naprawiać bądź rozkręcać urządzenia. Wyeksploatowany model może zawierać wiele niebezpiecznych substancji, jak ołów, freon, chrom, które wykazują toksyczne działanie.

Utylizacja i recykling

Gdy urządzenie zostanie zdemontowane, pozostanie oddać je do odpowiedniego punktu utylizacji. Punkty zbiórki znajdują się w każdej większej aglomeracji. Ponadto klimatyzator można zostawić także w sklepach wielkopowierzchniowych z urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi oraz gminnych punktach wyznaczonych do ich zbiórki. W przypadku, gdy reprezentujemy podmiot gospodarczy, po oddaniu sprzętu konieczne jest zachowanie tzw. Karty Przekazania Odpadu, która potwierdza utylizację i jest niezbędna w przypadku różnego rodzaju kontroli.

Kolejnym krokiem, realizowanym już przez odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, będzie poddanie naszego klimatyzatora procesom polegającym na odzyskaniu surowców wtórnych. To, czy nasz zużyty sprzęt nadaje się do recyklingu, możemy sprawdzić, weryfikując obecność odpowiedniego oznaczenia na opakowaniu lub w instrukcji obsługi (zdjęcie poniżej). Większość odpadów elektrycznych i elektronicznych może być źródłem cennych materiałów, które odzyskane, można odpowiednio wykorzystać z korzyścią dla naturalnego środowiska. Już podczas zakupów należy więc zwracać uwagę na tę ważną kwestię.

strefaklimatyzacji
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 134442
Komentarzy: 21
Obserwują: 10
On-line: 9
Wpisów: 70 Artykułów: 44 Galeria zdjęć: 219
o nas
Karol Fornalczyk - AC Technical Filed Engineer, absolwent Politechniki Wrocławskiej (2011r.), Wydziału Inżynierii Środowiska, kierunek: Inżynieria Środowiska, specjalność: Klimatyzacja Ogrzewnictwo i Instalacje Sanitarne, uzupełniające studia magisterskie oraz ...
o firmie
LG Electronics Air Conditioning Company jest jednym z największych dostawców na światowym rynku systemów klimatyzacji dla Klientów indywidualnych oraz komercyjnych. LG Electronics oferuje gotowe rozwiązania z zakresu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), a ...
ARCHIWUM WPISÓW
2018 sierpień
2018 lipiec
2018 czerwiec
2018 maj
2018 kwiecień
2017 listopad
2017 październik
2017 wrzesień
2017 sierpień
2017 lipiec
2017 czerwiec
2017 maj
2017 kwiecień
2017 marzec
2017 styczeń
2016 grudzień
2016 listopad
2016 październik
2016 sierpień
2016 lipiec
2016 czerwiec
2016 maj
2016 kwiecień
2016 marzec
2015 grudzień
2015 październik
2015 wrzesień
2015 sierpień
2015 lipiec
2015 maj
2015 marzec
2014 grudzień
2014 listopad
2014 październik
2014 wrzesień
2014 sierpień
2014 lipiec
2014 maj
2014 kwiecień
2014 marzec

OBECNIE NA BLOGU
2 niezalogowanych użytkowników
Inne blogi dla projektu :
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 435
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń