Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Wpis:  Witam serdecznie wszystkich Blogerów!

Data dodania: 2014-03-26
wyślij wiadomość

Reprezentuję firmę LG Electronics Air Conditioning Company, która zajmuje się produkcją oraz dystrybucją zaawansowanych urządzeń i systemów z zakresu klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania.

Jako specjalista w tej branży pragnę podzielić się z Wami wieloma praktycznymi informacjami oraz poradami z zakresu klimatyzacji, które mogą być pomocne podczas projektowania oraz budowy domu jednorodzinnego i nie tylko.

Zapraszam również na StrefaKlimatyzacji.pl po więcej cennych wiadomości i wskazówek odnośnie branży HVAC oraz produktów oferowanych przez LG Electronics.

Liczę, iż znajdziecie tutaj wartościowe informacje i mam również nadzieję na rzeczową wymianę cennych informacji.

Postaram się pomóc w każdej kwestii z zakresu klimatyzacji i urządzeń LG oraz odpowiedzieć na wszelkie pytania z tym związane. Zapraszam do lektury tego bloga i życzę wszystkim samych sukcesów budowlanych smiley

 

Karol Fornalczyk

Artykuł:  Podstawowe zasady montażu klimatyzacji typu Split

Data dodania: 2014-03-25
wyślij wiadomość

Przy montażu klimatyzacji należy pamiętać o odpowiednim doborze urządzenia do konkretnego pomieszczenia, a przede wszystkim o prawidłowym zestawieniu stosunku wydajności klimatyzatora do kubatury wnętrza.


Aby dokładnie obliczyć moc chłodniczą urządzenia klimatyzacyjnego, potrzebne będą dane na temat wnętrza, w tym m.in.: powierzchnia pomieszczenia, przybliżona liczba osób, które będą w nim przebywać, liczba podłączonego i działającego sprzętu RTV/AGD. Bardzo ważne jest również położenie względem słońca (od strony północnej, południowej, wschodniej czy zachodniej), wysokość, na jakiej znajduje się pomieszczenie, a także liczba okien oraz moc zainstalowanego oświetlenia we wnętrzu. Przeprowadzenie tak drobiazgowych obliczeń może później zaowocować niższym zużyciem energii, a tym samym niedużymi rachunkami za pobór energii elektrycznej.


1. Miejsce montażu klimatyzatora


Pierwszym krokiem na drodze do montażu klimatyzatora musi być wybór odpowiedniego miejsca instalacji zarówno jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Decyzja, co do miejsca montażu powinna być dobrze przemyślana, a samo urządzenie nie może przeszkadzać w użytkowaniu pomieszczenia, przy jednoczesnym zapewnieniu w nim odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Właściwy montaż klimatyzacji, w tym jej poszczególnych jednostek, odgrywa kluczową rolę dla prawidłowego działania wszystkich układów i elementów systemu. Przy montażu jednostki wewnętrznej należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:


Jednostka wewnętrzna:


1. W przypadku instalacji jednostki ściennej trzeba zadbać o to, by ściana, na której montowane będzie urządzenie, miała odpowiednią nośność. Należy zwrócić uwagę na konstrukcję i materiał z jakiego została wykonana ściana i w razie konieczności dokonać jej dodatkowego wzmocnienia.
2. Instalowana jednostka nie może znajdować się w pobliżu jakichkolwiek źródeł ciepła i pary wodnej. Ponadto jednostka nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Zamontowanie urządzenia wewnętrznego w pobliżu źródeł ciepła może doprowadzić do obniżenia wydajności. Zbyt duża ilość wilgoci zlokalizowana przy jednostce wewnętrznej przyczyni się do zwiększenia udziału ciepła utajonego, przez co wydajność chłodnicza klimatyzatora zostanie spożytkowana głównie na wykroplenie wody z powietrza, zamiast na jego ochłodzenie.
3. Powietrze wydostające się z jednostki wewnętrznej nie powinno być niczym zakłócone podczas rozchodzenia się po całym pomieszczeniu. Nie dostosowanie pomieszczenia do tego wymogu może spowodować niewłaściwy kierunek rozprowadzenia strumienia powietrza, co wywoła wrażenie dyskomfortu, a także może doprowadzić do zawrócenia strumienia powietrza do jednostki i ponowne jego zassanie przez urządzenie.
4. Istotne jest, żeby instalacja odprowadzania kondensatu z jednostki wewnętrznej była wykonana w sposób prawidłowy. Odpływ skroplin, zawsze jeśli to możliwe, należy wykonywać w sposób grawitacyjny.
5. Prawidłowa lokalizacja jednostki na ścianie powinna zapewniać urządzeniu odpowiednią przestrzeń z każdej strony oraz swobodny dostęp do niej. Optymalne odległości dla montażu jednostki wewnętrznej to 10 cm (z lewej i prawej), 20 cm (odległość od sufitu) i 230 cm (wysokość montażu urządzenia).
6. Należy pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu jednostki wewnętrznej przed jej ostatecznym montażem.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Jednostka zewnętrzna:


1. Instalacja jednostki zewnętrznej powinna odbyć się w miejscu łatwo dostępnym zarówno ze względu na sam montaż, jak i późniejszy serwis urządzenia.
2. Należy pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu konstrukcji jednostki zewnętrznej przed jej ostatecznym montażem.
3. Jednostce zewnętrznej należy zostawić wolną przestrzeń z tyłu nie mniejszą niż 10 cm, a przed częścią frontową co najmniej 70 cm.
4. W przypadku montażu systemu klimatyzacji w bloku mieszkalnym należy pamiętać, by zamontowana jednostka zewnętrzna (wydzielające się z niej ciepło oraz hałas) nie była uciążliwa dla wspólnoty mieszkańców.
5. Agregat nie może znajdować się w pobliżu źródeł emisji palnych gazów.
6. W przypadku, gdy jednostka posiada daszek lub ścianki osłaniające, trzeba zadbać o to, by odbiór ciepła nie był ograniczany, a także, by nie następowało zasysanie gorącego powietrza ze skraplacza z powrotem na wymiennik.


2. Prawidłowe wygięcie rurek instalacji freonowej


Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać podczas montażu klimatyzacji, to instalacja płyty montażowej, na której umiejscowiona będzie jednostka wewnętrzna. Następnie należy wywiercić otwory na instalację freonową oraz odprowadzenia skroplin. Bardzo ważne jest, by podczas montażu jednostki wewnętrznej rurki instalacji freonowej stosując się do wskazówek zamieszczonych w instrukcji. Po pierwsze, przewody wyginamy do siebie uzyskując położenie przedstawione na rysunku B. Następnie zginamy je pod kątem 90o do położenia zilustrowanego rysunkiem C. Błędem jest uniesienie instalacji do góry, a następnie wygięcie jej do pozycji C. Rurki ulegają wówczas skręceniu, co prowadzi do zablokowania przepływu czynnika chłodniczego. Należy bezwzględnie stosować się do wskazówek zawartych w instrukcji, w przeciwnym wypadku może dojść do trwałego uszkodzenia instalacji freonowej i w efekcie do uszkodzenia urządzenia.

blog budowlany - mojabudowa.pl

3. Wykonanie połączeń kielichowych


Następnym krokiem podczas montażu klimatyzacji jest wykonanie prawidłowych połączeń kielichowych. Bardzo ważna na tym etapie prac instalacyjnych jest precyzja, ponieważ w miejscach tych połączeń najczęściej dochodzi do nieszczelności.


Połączenia kielichowe powinny być gładkie i zaokrąglone, bez żadnych wewnętrznych pęknięć, o identycznej długości i kącie kielicha. Najczęstszymi usterkami towarzyszącymi wykonywaniu nieprawidłowych połączeń kielichowy jest m.in. ich zniszczona powierzchnia, nierówna grubość czy przygotowanie krzywego kielicha.


Aby zapobiec skręceniu się kielicha w trakcie dokręcania śrubunków, należy zastosować specjalną pastę poślizgową na zewnętrznej powierzchni kielicha. Dodatkowo śrubunki należy odpowiednio zaizolować, aby uniknąć wykraplania się wilgoci na powierzchni rur.


4. Zabezpieczenie instalacji freonowej na połączeniach


Instalacja freonowa musi być odpowiednio zabezpieczona na połączeniach. Wszelkie uszkodzenia czy przecięcia izolacji termicznej należy właściwie zabezpieczyć, np. za pomocą taśmy termicznej.


W momencie, gdy zarówno jednostka wewnętrzna, jak i zewnętrzna są już zamontowane, można przystąpić do podłączenia instalacji chłodniczej do obydwu jednostek. W trakcie przekładania instalacji przez różnego rodzaju przegrody budowlane należy odpowiednio zabezpieczyć rurki instalacji chłodniczej (np. zaślepić), aby do jej wnętrza nie dostały się żadne zanieczyszczenia.

blog budowlany - mojabudowa.pl

5. Próba szczelności


Po wykonaniu prawidłowych połączeń rurowych należy przeprowadzić nadciśnieniową próbę szczelności całej instalacji chłodniczej za pomocą azotu technicznego. Takie badanie układu daje większą pewność co do szczelności całej instalacji chłodniczej aniżeli próba podciśnieniowa wykonywana za pomocą pompy próżniowej. Badanie ujawni wszelkie nieszczelności w układzie, co w efekcie pozwoli uniknąć przedostania się czynnika chłodniczego do atmosfery.


6. Usunięcie powietrza z instalacji


Po przygotowaniu instalacji freonowej, systemu odprowadzania skroplin oraz podłączeń elektrycznych należy wykonać tzw. próżnię, czyli dokładnie usunąć z instalacji całe powietrze. Ma to na celu usunięcie całej wilgoci zawartej w powietrzu zgromadzonym w instalacji. Do wykonania próżni wykorzystuje się pompę próżniową i zestaw manometrów. Cała czynność pozbycia się powietrza z instalacji jest w głównej mierze uzależniona od długości instalacji. Nieprawidłowo lub niedokładnie wykonana próżnia w instalacji może doprowadzić do zakłócenia pracy całego urządzenia.


Po prawidłowym wykonaniu próżni można rozpocząć czynności związane z napełnieniem instalacji czynnikiem chłodniczym. W większości przypadków jednostki zewnętrzne klimatyzatorów typu Split są napełnione fabrycznie czynnikiem w ilości określonej przez producenta. Po uzupełnieniu dodatkowej ilości czynnika chłodniczego według wskazówek producenta można przystąpić do uruchomienia klimatyzacji i sprawdzenia prawidłowości działania.

 

Karol Fornalczyk

 

4Komentarze
Data dodania: 2014-03-25 17:01:29
witam czy są jakieś wskazania / przeciwskazania w przypadku, gdy w domu zamontowana jest rekuperacja (wentylacja mechaniczna)? czy klimatyzacja może być w takim wypadku podpięta i czy to nie będzie kolidowało ze sobą? jeżeli może być, to czy są jakieś sugestie / wymogi gdzie ma być taki klimatyzator podłączony.... lub gdzie nie ma być podłączony? z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiedz
Data dodania: 2014-03-31 11:05:15
Witam, dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest zastosowanie centrali rekuperacynej ECO V LG, która może pracować zarówno w zaawansowanych instalacjach wentylacyjnych, jak i jako część składowa systemu klimatyzacji. Polecam artykuł na temat jednostki ECO V, znajdujący się pod tym linkiem: http://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/artykuly/centrala-rekuperacyjna-eco-v-lg-electronics,13.html ...
odpowiedz
Odpowiedź do lawenda-jaslo
Data dodania: 2014-04-01 18:16:43
Dziękuję za odpowiedź... pojawiło się w związku z nim drugie pytanie... czy nie stosując tej jednostki z wskazanego linka (mam już inny rekuperator), mogę bez obaw kupić i założyć np. jeden z Państwa produktów z poprzedniego wpisu (te takie ozdobne)? czy przy odrębnych systemach są jakieś wskazania / przeciwwskazania ? z góry dziękuję za informację.
odpowiedz
Odpowiedź do strefaklimatyzacji
Data dodania: 2014-04-14 08:33:58
Witam, jeżeli posiada już Pan/Pani inny rekuperator, a chce Pan/Pani dodatkowo dokupić jeszcze klimatyzator, to nie ma najmniejszego problemu, nie słyszałem o jakichkolwiek przeciwwskazaniach.
odpowiedz
Odpowiedź do lawenda-jaslo

Artykuł:  Nowości produktowe w ofercie LG Electronics 2014

Data dodania: 2014-03-19
wyślij wiadomość

W 2014 roku LG Electronics wprowadza nowe modele jednostek wewnętrznych do swej oferty. W ofercie znalazły się innowacyjne klimatyzatory pokojowe z serii ARTCOOL Inverter V – Slim oraz Stylist, a także Basic Inverter V i Big Capacity.


ARTCOOL Slim Inverter V


Jednostka wewnętrzna klimatyzacji ARTCOOL Slim Inverter V LG to przede wszystkim ponadczasowy design i najwyższa jakość wykonania. Model ARTCOOL Slim Inverter V to idealny klimatyzator do nowoczesnych wnętrz, przeznaczony szczególnie dla odbiorców ceniących sobie niepowtarzalne wzornictwo połączone z wysoką funkcjonalnością urządzenia.
blog budowlany - mojabudowa.pl
Model ARTCOOL Slim Inverter V został wyposażony przez inżynierów i stylistów z firmy LG w stylowy panel w kształcie ciemnego, ruchomego lustra, które uchyla się podczas pracy jednostki. Panel, oprócz niepowtarzalnych walorów wizualnych, zapewnia urządzeniu tryb cichej pracy oraz właściwą jakość oddawanego powietrza. Po prawej stronie panelu znajduje się elegancki wyświetlacz LED, pokazujący wszystkie niezbędne dane o pracy urządzenia oraz warunkach panujących w środowisku powietrznym pomieszczenia, w którym jednostka pracuje.


blog budowlany - mojabudowa.pl


Jednostka wewnętrzna ARTCOOL Slim Inverter V dostępna jest w dwóch wariantach – A09LL o wydajności chłodniczej 2,5 kW (SEER: A++) i wydajności grzewczej 3,2 kW (SCOP: A+) oraz A12LL o wydajności chłodniczej 3,5 kW (SEER: A++) i wydajności grzewczej 4,0 kW (SCOP: A+).


Unikalne cechy klimatyzatora ARTCOOL Slim Inverter V:


• aktywna kontrola zużycia energii,
• 4 kierunki automatycznego sterowania wypływem powietrza,
• wyświetlacz zużycia energii,
• cicha praca nie przekraczająca poziomu 19 dB,
• jonizator Plasmaster,
• filtr 3M micro-ochrona,
• filtr antybakteryjny,
• automatyczne sterowanie wypływem powietrza,
• łatwa i szybka instalacja;


ARTCOOL Stylist Inverter V


Ten model jednostki wewnętrznej LG charakteryzuje się, podobnie jak ARTCOOL Slim Inverter V, niepowtarzalnym designem i funkcjonalnością, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wybrednych użytkowników klimatyzacji.


blog budowlany - mojabudowa.pl


Model ARTCOOL Stylist Inverter V ma kształt płaskiego panelu, wyposażonego w trzykierunkowy nawiew powietrza, który sprawnie i szybko chłodzi każdy zakątek pomieszczenia. Panel dodatkowo został podświetlony w technologii LED, a kolor podświetlenia można m.in. dostosować do temperatury nawiewanego powietrza. Do klimatyzatora w zestawie dołączono innowacyjny pilot o oryginalnym kształcie, służący do obsługi pracy urządzenia.


W ofercie LG Electronics znajdują się dwa modele jednostki wewnętrznej ARTCOOL Stylist Inverter V – G09WL o wydajności chłodniczej 2,5 kW (SEER: A+) i wydajności grzewczej 3,0 kW (SCOP: A) oraz G12WL o wydajności chłodniczej 3,5 kW (SEER: A+) i wydajności grzewczej 3,5 kW (SCOP: A).


Unikalne cechy klimatyzatora ARTCOOL Stylist Inverter V:


• filtr antybakteryjny,
• tryb cichej pracy agregatu,
• trzykierunkowy nawiew powietrza,
• podświetlenie LED,
• innowacyjny sterownik,
• łatwa i szybka instalacja;


Basic Inverter V


Dla osób ceniących sobie klimatyzację w wersji ekonomicznej, firma LG Electronics przygotowała klimatyzator Basic Inverter V w atrakcyjnej cenie i bardzo łatwy w montażu. Ten model klimatyzatora przeznaczony jest do pokoju o metrażu np. 15-30 m2 i jest najtańszym urządzeniem LG przygotowanym na 2014 rok. Klimatyzator wyposażony jest w doskonały filtr antybakteryjny i posiada klasę energetyczną A+.
blog budowlany - mojabudowa.pl
W ofercie LG Electronics znajdują się dwa modele jednostki wewnętrznej Basic Inverter V – E09EL o wydajności chłodniczej 2,5 kW (SEER: A+) i wydajności grzewczej 3,2 kW (SCOP: A) oraz E12EL o wydajności chłodniczej 3,5 kW (SEER: A+) i wydajności grzewczej 3,8 kW (SCOP: A).


Unikalne cechy klimatyzatora Basic Inverter V:


• automatyczny restart,
• zdrowe powietrze dzięki filtrowi antybakteryjnemu,
• wysoka klasa energetyczna A+/A,
• cicha praca tylko do poziomu 20 dB,
• szybki i łatwy montaż;


Big Capacity


Klimatyzator Big Capacity został wprowadzony przez LG przede wszystkim dla dużych, wymagających pomieszczeń i rozległych instalacji.
blog budowlany - mojabudowa.pl


Producent przewidział dwa modele klimatyzatora ściennego Big Capacity. Pierwszy to UJ30 o wydajności chłodniczej 7,8 kW (SEER: A++) i wydajności grzewczej 8,4 kW (SCOP: A) oraz UJ36 o wydajności chłodniczej 9,5 kW (SEER: A) i wydajności grzewczej 10,5 kW (SCOOP: A). Między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną mogą występować duże odległości i różnice wysokości.


Modele klimatyzatorów pokojowych marki LG pracują w technologii BLDC. Wentylator z silnikiem prądu stałego BLDC, w porównaniu z silnikami zasilanymi prądem zmiennym, zapewnia przy niskich prędkościach do 40% oszczędności energii oraz do 20% przy dużych prędkościach. Również sprężarki klimatyzatorów Inverterowych V LG, pracujące w technologii BLDC, osiągają znacznie wyższą wydajność niż klimatyzatory Inverterowe na prąd zmienny.

Karol Fornalczyk
strefaklimatyzacji
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 134442
Komentarzy: 21
Obserwują: 10
On-line: 9
Wpisów: 70 Artykułów: 44 Galeria zdjęć: 219
o nas
Karol Fornalczyk - AC Technical Filed Engineer, absolwent Politechniki Wrocławskiej (2011r.), Wydziału Inżynierii Środowiska, kierunek: Inżynieria Środowiska, specjalność: Klimatyzacja Ogrzewnictwo i Instalacje Sanitarne, uzupełniające studia magisterskie oraz ...
o firmie
LG Electronics Air Conditioning Company jest jednym z największych dostawców na światowym rynku systemów klimatyzacji dla Klientów indywidualnych oraz komercyjnych. LG Electronics oferuje gotowe rozwiązania z zakresu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), a ...
ARCHIWUM WPISÓW
2018 sierpień
2018 lipiec
2018 czerwiec
2018 maj
2018 kwiecień
2017 listopad
2017 październik
2017 wrzesień
2017 sierpień
2017 lipiec
2017 czerwiec
2017 maj
2017 kwiecień
2017 marzec
2017 styczeń
2016 grudzień
2016 listopad
2016 październik
2016 sierpień
2016 lipiec
2016 czerwiec
2016 maj
2016 kwiecień
2016 marzec
2015 grudzień
2015 październik
2015 wrzesień
2015 sierpień
2015 lipiec
2015 maj
2015 marzec
2014 grudzień
2014 listopad
2014 październik
2014 wrzesień
2014 sierpień
2014 lipiec
2014 maj
2014 kwiecień
2014 marzec

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik
Inne blogi dla projektu :
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 435
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń