Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Panel
offline strefaklimatyzacji blog budowlany - wyślj wiadomość - OBSERWUJ | blog ekspercki
65288 odwiedzin | wpisów: 70, komentarzy: 21, artykułów: 44, obserwuje: 10

Inverter Scroll Chiller LG

autor: strefaklimatyzacji blog budowlany - wyślj wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Marka LG Electronics od lat dostarcza na światowy rynek rozwiązania klimatyzacyjne łączące w sobie nie tylko wysoką wydajność z energooszczędnością, ale również poprzez swoje produkty chroni środowisko naturalne zapewniając jednocześnie wysoki komfort użytkowania. Najnowszym „dzieckiem” koreańskiej marki jest nowoczesny, chłodzony powietrzem inwerterowy agregat wody lodowej Inverter Scroll Chiller LG.

Ciepło z wody

Agregat wody lodowej to urządzenie, którego głównym zadaniem jest odprowadzanie ciepła z cieczy. W tego typu instalacjach to właśnie woda jest w nich czynnikiem roboczym.  Najczęściej występującą formą wody lodowej jest roztwór glikolu etylowego lub propylenowego z wodą, lub też innych solanek. W systemach klimatyzacji woda lodowa powstała w chillerze (schładzacz cieczy) trafia do wentylatorowych wymienników ciepła lub innych urządzeń końcowych. Ogrzana w tych wymiennikach woda trafia z powrotem do agregatu.

Przełomowa technologia inwerterowa

Chillery, a więc agregaty wody lodowej są najczęściej wykorzystywane w hotelach, halach produkcyjnych, centrach handlowych oraz biurowcach i stanowią doskonałe źródło chłodu dla klimatyzacji. Inverter Scroll Chiller LG ma ogromną przewagę nad innymi tego rodzaju urządzeniami dostępnymi na rynku, a mianowicie wykorzystuje on zaawansowaną sprężarkę inwertetową, która zapewnia efektywne działanie urządzenia niezależnie od aktualnej wydajności. Chiller LG działa w różnych zakresach częstotliwości, przez co parametry wyjściowe mogą być ściśle dopasowane do aktualnego obciążenia.

Ogólnie rzecz biorąc, instalacje wykorzystujące agregaty wody lodowej są zazwyczaj lepsze od standardowej klimatyzacji freonowej, ponieważ, dzięki zwiększonej szczelności układu, ich odporność na wszelkiego rodzaju awarie jest o wiele większa. Chillery umożliwiają również o wiele wydajniejsze wykorzystanie przestrzeni montażowej. Ich instalacja jest mało skomplikowana, a modułowa budowa pozwala na szybką i bezproblemową rozbudowę instalacji w późniejszym terminie.

Rejestrator pracy

To, co sprawie, że Chiller LG jest naprawdę rozwiązaniem XXI wieku, to tzw. czarna skrzynka znajdująca się w instalacji, która, podobnie jak we wszelkiego typu samolotach, rejestruje wszystkie podejmowane przez system działania. Taki rejestrator pracy systemu w bardzo dużym stopniu ułatwia konserwatorom oraz serwisantom systemów klimatyzacji znalezienie i naprawienie ewentualnej usterki. Automatycznie tworzone kopie zapasowe pomagają w podtrzymaniu działania instalacji w momencie przerwania lub wystąpienia problemów w pracy systemu.

Inverter Scroll Chiller LG to nie tylko rozwiązanie przewyższające innego tego typu urządzenia pod względem technologicznym, ale również pod względem ekologicznym.

Więcej o innowacyjnym Chillerze LG można dowiedzieć się tutaj: https://www.strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/artykuly/zaawansowane-inwerterowe-agregaty-wody-lodowej-firmy-lg-spojrzenie-na-przyszlosc-klimatyzacji,58.html

Krwioobieg pompy ciepła

autor: strefaklimatyzacji blog budowlany - wyślj wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Aby skomplikowany proces przekazania ciepła oraz podwyższenia temperatury mógł zostać przeprowadzony, wykorzystuje się w pompach ciepła specjalne czynniki robocze, będące nośnikiem energii w całym systemie.

(Nie)Naturalne czynniki chłodnicze

Czynnik roboczy, nazywany też chłodniczym, to czynnik termodynamiczny, który krążąc w systemie pompy ciepła przyczynia się do podwyższania poziomu temperatury. Czynnik chłodniczy jest w stanie przenosić, odbierać oraz oddawać energię. Substancje robocze są związkami chemicznymi, które występują w przyrodzie, jako gazy lub też są otrzymywane w postaci syntetycznej. Czynniki chłodnicze mogą być naturalnymi substancjami jednorodnymi (np. woda, powietrze, amoniak, dwutlenek węgla czy też węglowodory) lub mieszaninami. Czynniki są zazwyczaj oznaczone dużą literą „R” nawiązującą do angielskiego skrótu „Refrigerant”, czyli czynnik chłodniczy.

Czynniki robocze stosowane w pompach ciepła powinny spełniać szereg wymagań, w tym przede wszystkim:

 • posiadać jak najmniejszą temperaturę wrzenia,
 • być niepalne, nietoksyczne oraz niewybuchowe,
 • posiadać zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej (ODP) oraz jak najmniejszy potencjał wytwarzania efektu cieplarnianego (GWP),
 • mieć korzystny przebieg krzywych nasycenia, a także możliwie jak najniższe ciśnienie skraplania
 • charakteryzować się dużą objętościową wydajnością grzejną, co pozwoli na zmniejszenie strumienia objętości czynnika roboczego w obiegu, a tym samym również wymiarów samej sprężarki.

Trudno jest obecnie stworzyć jeden czynnik roboczy, który byłby w stanie spełnić wszystkie wymagania stawiane substancji chłodzącej pompy ciepła. Dlatego też podczas wyboru czynnika bierze się pod uwagę m.in. rodzaj systemu, jego zastosowanie, a także zakres pracy oraz kwestie ekonomiczne.

Freony

Powszechnie stosowane obecnie czynniki robocze krążące w dolnym źródle pompy ciepła to głównie glikole etylenowe oraz propylenowe. Kiedyś stosowano tzw. solanki, czyli roztwory soli NaCI. Jednak ze względu na ich korozyjny charakter zostały w większości wycofane z obiegu. Bardzo dobrym rozwiązaniem posiadającym odpowiednie właściwości termodynamiczne, jako czynniki robocze, okazały się związki fluorowcopochodne węglowodorów alifatycznych, noszące powszechnie nazwę freonów. Powstają one w wyniku zamiany w cząsteczce organicznego związku atomów wodoru na atomy fluorowców, które są bezbarwne, bezzapachowe, niepalne oraz nietoksyczne.

Freony, to przede wszystkim trzy grupy czynników:

 • CFC – chlorofluorowęglowodory (m.in. R 11, R12) – zostały wycofane z powszechnego zastosowania,
 • HCFC – wodorochlorofluorowęglowodory (m.in. R 22) – zostały wycofane z powszechnego zastosowania,
 • HFC – hydrofluorowęglowodory (m.in. R 123, R 134a).

System bezglikolowy

Obecnie w pompach ciepła stosuje się najczęściej czynniki R407C, R404A oraz R134A. Dostępne są również najnowsze systemy bezglikolowe, w których wykorzystuje się czynnik roboczy R410A, który jest w pełni ekologiczny, bezpieczny oraz nie ulega degradacji, a więc nie ma konieczności okresowej wymiany tego rodzaju czynnika roboczego.

Wykorzystanie systemu bezglikolowego jest realne w technologii geotermalnej, w której energia cieplna jest pobierana z gruntu. System bezglikolowy może być stosowany również w technologii bezpośredniego parowania/woda (m.in. ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne, grzejniki niskotemperaturowe).

W systemach bezglikolowych zastosowany czynnik chłodniczy nie starzeje się, a więc nie ma potrzeby jego wymiany. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych pompy ciepła oraz ułatwia jej codzienne użytkowanie. W systemach bezglikolowych nie występują straty ciepła na wymienniku, a także nie jest konieczne zamontowanie dodatkowej pompy obiegowej.

Usuwanie powietrza z systemu klimatyzacji

autor: strefaklimatyzacji blog budowlany - wyślj wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Jednym z najważniejszych etapów podczas instalacji oraz serwisowania systemu klimatyzacji jest prawidłowe odpowietrzenie całego układu. Dlaczego to takie ważne? Paradoksalnie, powietrze jest największym wrogiem systemu klimatyzacji.

Prawidłowe odpowietrzenie systemu

Obecność powietrza, podobnie jak wilgoci, w instalacji klimatyzacyjnej wpływa wyjątkowo niekorzystnie na pracę całego układu oraz stwarza ryzyko wystąpienia poważnych awarii najważniejszych elementów klimatyzacji. Najczęstszymi przyczynami obecności powietrza w instalacji są pojawiające się w niej nieszczelności, a także nieumiejętne i zbyt krótkie jego odsysanie podczas montażu lub prac serwisowych. Pamiętajmy, że skuteczne usunięcie powietrza z obiegu może być przeprowadzone jedynie za pomocą specjalistycznej pompy próżniowej, którą dysponują wyłącznie profesjonalni serwisanci i instalatorzy klimatyzacji.

Powietrze szkodliwe dla sprężarki

Odradzamy przeprowadzanie odpowietrzania klimatyzacji na własną rękę, domowymi metodami. Może to przynieść więcej szkód nic korzyści. Niewystarczające usunięcie powietrza z układu spowoduje podczas pracy urządzenia podwyższenie ciśnienia skraplania, co doprowadzi do zwiększenia pracy sprężarki, a w konsekwencji do jej awarii. Zbyt duża ilości powietrza w układzie klimatyzacji może powodować również znaczne zmniejszenie współczynnika przejmowania ciepła w skraplaczu.

Powietrze, a także wilgoć w układzie chłodniczym klimatyzacji mogą prowadzić do niepożądanych usterek takich, jak np.:

 • wzrost ciśnienia w układzie,
 • wzrost prądu roboczego,
 • spadek wydajności chłodzenia lub grzania,
 • wilgoć w instalacji czynnika chłodniczego, która może zamarznąć, zatykając tym samym przewody kapilarne,
 • korozja elementów układu chłodzenia.

W powietrzu znajduje się również woda, która pod wpływem niskiej temperatury (poniżej 0 stopni Celsjusza) zamarza, co może powodować zatory w przepływie czynnika chłodniczego, a także przyspieszać powstawanie korozji elementów metalowych systemu klimatyzacji (zjawisko hydrolizy).