Wpis: Prawo a klimatyzacja i budownictwo mieszkalne
Jeżeli budują Państwo dom, w którym będzie od razu instalowany system klimatyzacji lub wentylacji, warto przeczytać poniższe uwagi dotyczące kwestii prawnych. Szczególnie dotyczy to projektantów oraz instalatorów systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych.
O budowie i działaniu systemów wentylacji oraz klimatyzacji budynków mówią przepisy, normy prawne oraz zalecenia branżowe. Od momentu, gdy Polska znalazła się w Unii Europejskiej, obowiązują nas europejskie normy. Jednak wiele osób nie stosuje się do nich, ponieważ uważa, że nie grożą im za to żadne konsekwencje. Niestety, to nieprawda.
Najważniejsze w naszym kraju są przepisy regulujące projektowanie oraz wznoszenie budynków wydawane przez odpowiednich ministrów, np. rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W rozporządzeniu mogą być powołane zarówno szczegółowe zapisy, jak i tytuły norm. Używane są również zwroty takie, jak „normy dotyczące…”. W takiej sytuacji normy są obowiązkowe do wdrożenia przez projektantów oraz wykonawców instalacji klimatyzacji i wentylacji w obiektach budowlanych.
Normy, nawet w przypadku, gdy nie są powołane w stosownych rozporządzeniach, są często istotną podpowiedzą dla projektantów odnośnie wyboru odpowiednich rozwiązań projektowych. Mogą one również stanowić dokument odniesienia w relacjach pomiędzy projektantem – wykonawcą – inwestorem.
Jeżeli chodzi o budynki mieszkalne, to najważniejszą normą dla projektantów wentylacji jest norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - Wymagania.