Dziś kilka wskazówek dotyczących prawidłowego odczytywania oraz interpretowania znaków ekologicznych, które mogą Państwo znaleźć na różnych produktach, w tym również na sprzęcie AGD/RTV, do którego zaliczają się także systemy klimatyzacji.
Właściwe odczytywanie etykiet ekologicznych sprzyja świadomemu dbaniu o środowisko naturalne, wymusza na producentach prowadzenie działań proekologicznych oraz czyni nasze zakupy bardziej „odpowiedzialnymi”. Kupując urządzenia i produkty z odpowiednim oznakowaniem, mamy duży wpływ m.in. na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, zużycie energii podczas procesu produkcyjnego, wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu, które nadają się do kolejnej utylizacji oraz odzysku z nich surowców wtórnych.
Głównym zadaniem znaku ekologicznego jest poinformowanie kupującego, że dane urządzenie czy też produkt w porównaniu z innymi jemu podobnymi mniej szkodzi środowisku naturalnemu. Posiadanie etykiety ekologicznej staje się obecnie standardem, ponieważ popyt na Eko-produkty, a tym samym ekologiczna świadomość konsumentów nieustannie rośnie.
Etykiety ekologiczne są przyznawane przez konkretne instytucje publiczne lub prywatne, administracje rządowe, stowarzyszenia przemysłowe i handlowe, a także przez naukowców czy też organizacje konsumenckie. W Polsce oficjalnym znakiem ekologicznym jest EKO-ZNAK przyznawany od 1998 roku przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Oto kilka z najbardziej znanych międzynarodowych oznaczeń ekologicznych, jakie możemy spotkać na kupowanych przez nas produktach.
Bezpieczny dla ozonu
Znak informujący nas, że produkt nie zawiera freonów odpowiedzialnych za niszczenie warstwy ozonowej i wpływających na globalne ocieplenie ziemskiego klimatu.
Błękitny Anioł
Ten symbol to jeden z najstarszych znaków ekologicznych na świecie. Powstał w 1997 roku z inicjatywy niemieckiego Ministerstwa Środowiska. Obecnie certyfikat ekologiczny „Błękitny Anioł” pomaga identyfikować ponad 12 tys. produktów z 1500 firm. Aby znak mógł się pojawić na konkretnym produkcie, musi on być bezpieczny zarówno dla środowiska naturalnego, jak i człowieka. Brane jest pod uwagę m.in. zużycie surowców, produkcja, oszczędność zużycia energii, trwałość użytkowania, wpływ na środowisko czy też możliwość utylizacji.
ECOLABEL
Znak ekologiczny ECOLABEL, nazywany również potocznie „Stokrotką” lub „Margerytką”, powstał w 1992 roku na wniosek Komisji Europejskiej. ECOLABEL jest obecnie podstawowym europejskim wyróżnieniem przyznawanym produktom spełniającym najwyższe normy środowiskowe. Kryteria honorowania znakiem ECOLABEL obejmują obecnie 24 kategorie produktów ekologicznych.
Energy Star
Jest to etykieta ekologiczna przyznawana od 1992 roku przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (U.S. Environmental Protection Agency) oraz Amerykański Departament Energii (U.S. Department of Energy) produktom wysoce energooszczędnym. Od 2006 roku w programie znakowania symbolem „Energy Star” uczestniczy również Unia Europejska.
EUROLIŚĆ
Znak ten jest przyznawany przez Komisję Europejską dla produktów ekologicznych w UE. Euroliść pojawia się na wszystkich paczkowanych produktach ekologicznych wyprodukowanych w krajach państw członkowskich, które spełniają obowiązujące normy wspólnotowe.
Recykling
Znak ekologiczny znajdujący się na opakowaniach nadających się do recyklingu, ponownego przetworzenia i wyprodukowania z odzyskanych surowców innego, podobnego produktu. We wnętrzu pętli może zostać zamieszczona liczba informująca o tym, jaki procent użytych do produkcji materiałów pochodzi z recyklingu.
Selektywna zbiórka urządzeń elektrycznych i elektronicznych
Znak ekologiczny przeznaczony dla sprzętów elektronicznych i elektrycznych, który informuje o zakazie wyrzucania tego rodzaju urządzeń, w tym również systemów klimatyzacji, do zwykłych pojemników na śmieci. Zakaz wyrzucania elektro-opadów do śmietnika reguluje Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 11 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r., Nr 1688, poz. 1688). Za złamanie zakazu grozi kara grzywny do 5 000 złotych. Zużyty lub zepsuty sprzęt można oddać w sklepie producenta lub w specjalnym punkcie zbiórki elektro-odpadów.