Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel

offlinestrefaklimatyzacji blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | blog ekspercki
46866 odwiedzin | wpisów: 70, komentarzy: 20, artykułów: 44, obserwuje: 9

Ile naprawdę kosztuje klimatyzacja?

autor: strefaklimatyzacji blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

Wzrastające temperatury i zbliżające się wielkimi krokami lato sprawia, że wielu ludzi zastanawia się nad montażem klimatyzacji w swoich domach lub miejscach pracy. Jedną z najistotniejszych kwestii branych pod uwagę przy jej wyborze jest cena. Sprawdzamy, jakie są rzeczywiste koszty instalacji i użytkowania sprzętu chłodzącego. 

Zakup klimatyzatora

Wybór odpowiedniej klimatyzacji to pierwszy krok ku stworzeniu komfortowych warunków w domu lub miejscu pracy. Ile kosztuje dobrej jakości sprzęt chłodzący? Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Ostateczna cena zależna jest od mocy urządzenia, jego klasy energetycznej oraz zastosowanych technologii.

Dla przykładu model o mocy 2,5 kW zupełnie wystarczy do ochłodzenia pomieszczenia o metrażu do 30 m² i kosztuje około 3000 zł.  Jeżeli dysponujemy większą powierzchnią użytkową, warto wybrać solidniejszą jednostkę. Ta o mocy 5 kW to koszt wynoszący około 5000 zł.

Koszt montażu

Wybór odpowiedniego sprzętu to pierwszy krok, kolejnym będzie jego montaż. Ten powinien być wykonany przez profesjonalnego pracownika serwisu klimatyzacyjnego. Powodowane jest to kilkoma względami. Po pierwsze nasze nowe urządzenie zawiera różne substancje, które mogą być szkodliwe dla ludzi i wymagają odpowiedniego obchodzenia się z nimi. Drugą przyczyną jest wymagana wiedza i doświadczenie. Klimatyzacja musi zostać odpowiednio zamontowana, pod uwagę podczas wyboru docelowego miejsca należy brać zarówno kubaturę pomieszczenia, jak i jego rozkład. Tylko prawdziwy profesjonalista będzie w stanie podołać temu zadaniu, zapewniając poprawne działanie nabytku przez cały rok.

Choć ostateczny koszt montażu instalacji jest zależny od wielu czynników, takich jak konieczność integracji z innymi systemami chłodzenia, lokalizacja, rodzaj posiadanego sprzętu to można podać jego przybliżone wartości. Nowi właściciele muszą liczyć się z wydatkiem wynoszącym ok. 1000 zł. Szacowana cena może jednak znacząco wzrosnąć. Stanie się tak w przypadku konieczności wykorzystania profesjonalnych narzędzi czy instalacji w miejscach, do których dostęp jest mocno utrudniony.

Koszt użytkowania

Zakup i montaż urządzenia to jednorazowy wydatek, który może obciążyć kieszeń właściciela. Nie należy jednak na nich oszczędzać. Wybór odpowiedniego urządzenia i jego solidne założenie zapewni długotrwałe, wydajne działanie, gwarantujące komfort przebywania w pomieszczeniach domowych bądź biurowych.

Ponadto do całości opłat należy doliczyć także te ponoszone w wyniku bieżącej eksploatacji. Będą to głównie koszty zużycia prądu i serwisowania. Duże znaczenie w tym przypadku będzie miał czas działania klimatyzacji i jej wydajność. Szczególnie warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną wybranego sprzętu. Wszystkie konieczne informacje producent powinien umieścić na jego etykiecie.

Ile więc ostatecznie wyniesie wartość zużytego prądu? Bardzo łatwo to sprawdzić ponieważ obecne przepisy Europejskie wymagaj podania średniorocznego zużycia energii elektrycznej dla pracy w trybie chłodzenia i ogrzewania. Oczywiście będzie to wartość założona dla określonych warunków pogodowych jednak daje ona pewien poziom odniesienia. I tak dla klimatyzatora 2,5 kW roczny koszt eksploatacji oscyluje w granicach 100 PLN*. Czy jest to dużo? Niekoniecznie. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty zdrowotne i korzyści płynące z przebywania w komfortowej temperaturze, kwota wydaje się niezbyt wygórowana. Można oczywiście ją zmniejszyć. W tym celu należy przede wszystkim postawić na wydajny sprzęt o wysokiej jakości. LG posiada w swojej ofercie zróżnicowane modele, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.

*Wszystkie podane kwoty są orientacyjne. Rzeczywiste zużycie prądu zależy od wielu czynników – czasu działania klimatyzacji, kubatury pomieszczenia czy jego rozmieszczenia.


Statystyki mojabudowa.pl
Liczba blogów:48351
Liczba wpisów:206237
Liczba komentarzy:871831
Liczba zdjęć:761467
Użytkownicy online:327