Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel

offlinestrefaklimatyzacji blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | blog ekspercki
45439 odwiedzin | wpisów: 70, komentarzy: 20, artykułów: 44, obserwuje: 9

Przegląd i czyszczenie systemu klimatyzacji cz. II

autor: strefaklimatyzacji blog budowlany - wyślij wiadomość ( artykuł ) Dodaj wpis do ulubionych »

A więc, jak się to robi?


Przed przystąpieniem do przeglądu na samym początku należy porozmawiać z użytkownikiem na temat pracy urządzeń, czy nie zauważył żadnych nieprawidłowości w trakcie użytkowania. Jeżeli klient nie ma zastrzeżeń można uruchomić jednostkę wewnętrzną i sprawdzić poszczególne funkcje klimatyzatora oraz czy przynoszą one pożądany efekt. Po wstępnych oględzinach wyłączamy klimatyzator i przystępujemy do wykonywania przeglądu.


Z uwagi na fakt, iż każda z części składowych klimatyzatora wymaga odmiennego podejścia oraz zastosowania innych środków do ich czyszczenia i konserwacji, czynności związane z przeglądem omówię osobno dla jednostki zewnętrznej i osobno dla wewnętrznej.


Podczas dokonywania przeglądu jednostki zewnętrznej, zaczynamy od sprawdzenia stanu zabrudzenia wymiennika. W razie potrzeby, w zależności od modelu, należy zdemontować obudowę, w celu umożliwienia dostępu do miejsc zasłoniętych, tak aby  dokładnie wyczyścić całą powierzchnię wymiennika. Do czyszczenia skraplaczy stosuje się środki chemiczne, które w swoim składzie nie muszą mieć substancji dezynfekujących, zazwyczaj są to preparaty na bazie kwasów lub zasad.


W wyniku spryskania wymiennika środkiem dezynfekującym na jego powierzchni powstaje piana, która rozpuszcza i eliminuje powstałe zabrudzenia. Po kilkunastu minutach spłukujemy skraplacz bieżącą wodą pod ciśnieniem. Pamiętając o zasadach BHP, wszelkie czynności związane z myciem wymiennika jednostki zewnętrznej należy wykonywać po wcześniejszym odłączeniu go od źródeł zasilania, a także z wykorzystaniem okularów i rękawic ochronnych ze względu na chemiczne właściwości użytych środków.
blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Następnym krokiem jest sprawdzenie instalacji elektrycznej, sprawdźmy wszystkie przewody, zwłaszcza te zasilające, czy nie ma oznak uszkodzeń i czy są dobrze dokręcone. Wszelkie ewentualne pomiary elektryczne np. poboru prądu sprężarki możemy dokonać później w trakcie pracy urządzenia.


Przed złożeniem jednostki możemy jeszcze skontrolować stan elementów instalacji freonowej, a następnie ( już po złożeniu urządzenia ) uruchomić ją i przystąpić do sprawdzania parametrów chłodniczych. Jednak co w przypadku małych, krótkich instalacji? Czy jest sens podłączania manometrów? – przecież  każdorazowe ich podpięcie, wiąże się z minimalnym wyciekiem gazu w trakcie dokręcania zaworka serwisowego, a jak wiadomo może to mieć negatywny wpływ na prace systemu. Dodatkowo częste podłączanie manometrów może również przyczynić się do szybszego zużycia lub uszkodzenia tego króćca.


Kolejna kwestia sporna dotyczy urządzeń inwerterowych, gdyż pojawia się tutaj pytanie jak prawidłowo zdiagnozować klimatyzator wyposażony w sprężarkę inwerterową? – dzisiaj w wyniku rozporządzeń unijnych dotyczących ochrony środowiska, większość producentów urządzeń klimatyzacyjnych odstępuje od ON/OFF – ów i w standardzie oferuje już sprężarki inwerterowe, w których ze względu na płynną regulację wydajności, ciężko jednoznacznie stwierdzić – tylko przy użyciu manometrów – czy w instalacji jest wystarczająca ilość czynnika.


Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, niektórzy producenci urządzeń klimatyzacyjnych rozwiązali powyższe problemy udostępniając serwisantom nowe narzędzie w postaci programu serwisowego. Serwisant wyposażony w tego typu program, po podpięciu się do jednostki zewnętrznej za pomocą specjalnego przewodu, ma w komputerze kompletny i aktualny odczyt parametrów pracy układu.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Dodatkowo warto również wspomnieć o nowości jaką są aplikacje na Smartfony,  poprzez które za pomocą modułu Bluetooth, można uzyskać podobny efekt jak w przypadku programu serwisowego.


Poniżej przykładowe wizualizacje, jak wygląda komunikacja w aplikacji SIMs, stworzonej przez firmę LG Electronics.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Wykorzystując tego typu program, serwisant nie ingeruje bezpośrednio w instalację chłodniczą, podpinając manometry i zmniejszając w ten sposób za każdym razem ilość czynnika w układzie, a mimo to i tak jest w stanie określić czy ilość freonu jest odpowiednia.


Jednak nie wszystkie programy wyposażone są w przetworniki ciśnienia, lecz w przypadku inwerterów nie stanowi to poważnego problemu, ponieważ przy tego typu urządzeniach powinniśmy się bardziej skupić na zakresach temperatur panujących w poszczególnych elementach instalacji. To właśnie na podstawie tych parametrów możemy stwierdzić, w którym miejscu i z jakiego powodu mamy problem.
blog budowlany - mojabudowa.pl

c.d.n.

 

Karol Fornalczyk


Statystyki mojabudowa.pl
Liczba blogów:46389
Liczba wpisów:204835
Liczba komentarzy:865964
Liczba zdjęć:755324
Użytkownicy online:466